top of page

Výchovno - Vzdelávací program

LK Svetluška sa zameriava na rozvoj kľúčových kompetencií, ako ich definuje štátny vzdelávací program pre predprimárne vzdelávanie. Len trocha iným spôsobom. Komunikačné, matematické, vedecké, sociálne či pracovné kompetencie dieťa získava vonku pri hraní sa a pri práci s prírodnými pomôckami. To, čo sa dieťa učí dnu v bežnej materskej škole sa dá naučiť aj vonku v lesnom klube.

 

Ďalšími často využívanými metódami sú pozorovanie a experimenty. Práve v takomto útlom veku dokážu deti veľmi trpezlivo a sústredene pozorovať všetky nové a neznáme predmety a javy (živočíchy, rastliny, prírodné úkazy a i.). Prírodné prostredie je ideálnym pozorovacím miestom, pretože ponúka nespočetné množstvo podnetov pre zmyslové vnímanie dieťaťa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozhodli sme sa upriamiť našu pozornosť na projektové vyučovanie. Spoločne vždy otvoríme vopred plánovanú alebo spontánne (podľa aktuálneho záujmu detí) vytvorenú tému, ktorú z rôznych uhlov preskúmame a rôznymi metódami tvorivo spracujeme (maľba, divadlo, hudba, tanec, poézia, próza, experiment, ...) Projekt má fázy zbierania informácií, spracovávania a testovania a potom prípadne aj prezentácie pred ostatnými. Deti sa pri ňom učia pracovať, cvičia svoje vôľové vlastnosti a zažívajú pocit zaslúženého úspechu. Takto spracované týždenné/mesačné projekty uchováme v detských portfóliách. 

Neodmysliteľným prostriedkom učenia je hra – voľnú hru dopĺňajú aktivity koordinované sprievodcom. Deti väčšinu dňa trávia vonku, preto ide predovšetkým o hru s prírodninami a prírodnými materiálmi alebo hry zamerané na spoznávanie sveta, prírody. Spontánna i štruktúrovaná hra v prírodnom teréne má priaznivý vplyv na hrubú motoriku a pohybový vývoj detí, ako aj na ich zdravie. Rozvoj kreativity vyplýva už zo samotného prostredia, v ktorom dieťa trávi väčšinu času. V lese nie sú žiadne hotové hračky a hry s návodom, napriek tomu sa v ňom deti nenudia, pretože je plný zaujímavých a inšpiratívnych vecí. Pri pobyte v prírode deti objavujú svoje hranice, ale tiež možnosti. Prekonávajú prirodzené prekážky a budujú tak pocit sebadôvery. Veľmi obľúbené je u detí hranie rolí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komunitný život. Vnímame, že fungovanie akéhokoľvek zariadenia pre deti je vždy obohatené o rôznorodú a aktívnu účasť všetkých zapojených strán. Chceli by sme, aby do chodu škôlky boli zapojené ako deti a učitelia, tak aj rodičia. Všetky 3 skupiny môžu aktívne pomáhať s chodom klubu. Deti si po obede umyjú riad, niektoré pomáhajú s prípravou obedu alebo olovrantu či s upratovaním. Rodičia sa môžu pripojiť ku skupine v ktorýkoľvek deň, prichádzajú pomôcť na brigády či zabaviť sa na tancovačky, pečú torty na oslavy alebo vedú poobedné krúžky. Spoločne by sme chceli sláviť cezročné sviatky, organizovať výlety, spolupracovať na budúcom rozvoji škôlky. K tomu všetkému patria spoločné aj individuálne stretnutia rodičov a učiteľov o progrese detí a ich individuálnych potrebách. 

[VJ]

DSC_0065.JPG
DSC_0198.JPG
DSC_0052.JPG
DSC_0857.JPG
DSC_0979.JPG
DSC_0257.JPG
DSC_0107.JPG
DSC_0799.JPG

Pri každej činnosti dávame veľký dôraz na kreativizáciu, teda snahu o neštandardný a tvorivý prístup k životu, práci, sebe, iným ľuďom, riešeniu problémov. Chceme u detí rozvíjať kritické i tvorivé myslenie. Metódami kreativizácie sú: zadávanie divergentných úloh, takmer neriešiteľných úloh, podpora antirigidného myslenia, výcvik predstavivosti, intuície, zlepšovanie fluencie a originality. Cieľom je, aby mali deti v živote viac možností, dokázali správne spracovávať informácie a úspešne a kreatívne viedli svoj život za svojimi cieľmi. 

Realita. Pre deti chceme vytvárať autentické prostredie, ktoré sa čo najviac podobá každodennej realite. Deti prídu do reálneho prostredia, do vekovo rôznorodej skupiny, sú povzbudzované k samostatnej hre, kde si často musia vymyslieť, čo idú robiť, kde musia brať ohľady na druhé deti, riešiť konflikty a dávať pozor na to, aby sa nestratili v lese. Problémy a konflikty neobchádzame ani od nich neodvádzame pozornosť, ale sa o nich spolu otvorene rozprávame, vraciame sa k nim, riešime ich a venujeme im čas aj priestor. Väčšinu času nám tak „učivo“ prinášajú deti samé. Taktiež sa chceme zamerať na reálne spoznávanie sveta okolo. To, čo by sa deti mohli učiť z kníh a interaktívnych tabúľ, my chceme deťom ukázať v reálnom svete. Či už sú to jednotlivé povolania, remeslá, doprava, exkurzie alebo výlety, chceme deťom umožniť učenie sa v reálnom čase, v reálnom priestore, s reálnymi ľuďmi.

Reálny svet môže byť pre dieťa aj nebezpečný, preto dôležitou zručnosťou, ktorú sa deti v škôlke učia, je zodpovednosť. Toto podporujeme tým, že presúvame na deti konkrétne úlohy a povinnosti a tiež ich vystavujeme malej dávke rizika, cez ktoré deti učíme dávať pozor na seba aj na druhých.

Úlohu učiteľa v lesnom klube vnímame veľmi špecificky. Na jednej strane je to profesionálny pedagóg s potrebným odborným, psychologickým aj pedagogickým vzdelaním. Na strane druhej je to človek, ktorý ovláda umenie žiť. Deťom musí byť v jeho spoločnosti dobre a musia vidieť, že aj jemu je dobre s nimi. Až potom sú ochotné sa od neho dať viesť a naučiť nové veci. Iba tak sú obe strany schopné harmonicky a spokojne prežiť deň. Každý deň sa učitelia snažia sebareflektívne zhodnotiť svoje reakcie, činnosti a interakciu s deťmi. Takto, veríme, dokážu neustále prispôsobovať svoj prístup k jednotlivcom v škôlke a zdokonaľovať sa vo výchovno-vzdelávacom procese.

Dôležitou súčasťou života lesného klubu je nastavenie určitých hraníc a pravidiel. To, že deti vedia čo áno, a čo v každom prípade nie, umožňuje deťom zažiť pocit istoty a bezpečia. Keďže veľká časť dňa v lesnom klube prebieha vonku, sme presvedčení, že vopred stanovené pravidlá nám zabezpečia plynulý a bezpečný chod dňa. 

DSC_0693.JPG

© 2023 by James Consulting. Proudly created with Wix.com

bottom of page