
Aj riziko má svoje výhody
Uvedomujeme si obavy, strach a neistotu, ktoré vyplývajú z toho, že naše aktivity sú v prevažnej miere situované do exteriéru. Deťom poskytujeme maximálny priestor na tzv. dobrodružnú hru s prvkami rizika. Chceme deťom umožniť liezť na stromy, hrať sa v potoku a jeho blízkosti, bádať na lúkach a v blízkom lese. Taktiež chceme pravidelne pracovať so skutočným náradím (pílkou, motyčkou, hrabľami a pod.). Chceme si len tak posedieť pri ohni a niečo si poopekať. Budeme si užívať rýchlosť pri behu, skákaní, preliezaní, sánkovaní.. Chceme cestovať a premiestňovať sa v mestskom prostredí, radi navštívime rôzne inštitúcie a podujatia.
Toto všetko je pre deti zdrojom radosti zo zážitkov a napĺňaním základných potrieb. Zároveň sa takto, tým najprirodzenejším spôsobom, učíme a získavame dôležité skúsenosti. Na druhej strane je prirodzené, že sa s tým spája aj zvýšené riziko úrazu, poranenia, nepríjemného prekvapenia a pod. Preto pracujeme s metodikou, ktorá sa práve v prostredí detských lesných klubov, alebo lesných materských škôl bežne používa vo viacerých krajinách sveta. Prínosy definujeme v súlade s „Adaptáciou výkonových štandardov“, čo je metodický materiál pre plánovanie výchovno-vzdelávacej činnosti v materských školách (vydal Štátny pedagogický ústav, 2016).
Téma strachov, obáv a neistoty je prirodzená a my sa jej nevyhýbame. Je to téma, ku ktorej sa pravidelne vraciame a budeme vracať. Ak máte akékoľvek podnety, otázky, návrhy k tejto diskusii, neváhajte a určite ich pomenujte nahlas. Určite si nájdeme čas a budeme ich spoločne riešiť, hovoriť o nich. Každý podnet, každá otázka, každý návrh majú svoj význam a je dôležité o nich spoločne diskutovať.
Prinášame vám tabuľku, v ktorej sú vymenované potenciálne nebezpečné aktivity, ich zvládnutie a prínosy pre rozvoj dieťaťa:
[VJ]
